Auksinis Feniksas

Rhodesian Ridgebacks

Dermoidinis Sinusas

13, November 2013

Dermoidinis sinusas (DS) kitaip gali būti žinomas kaip dermoidinė cista, plaukų cista, Afrikos cista. Tai yra vamzdelio pavidalo darinys, kuris randamas po oda. Jis gali būti sudarytas iš plaukų bei kitų odos darinių. Kai šuniukas ima šertis, tas pats vyksta ir vamzdelio viduje. Natūrali organizmo reakcija yra serumo pagalba atsikratyti visų mirusių medžiagų, tačiau ne visi dermoidiniai sinusai yra vamzdelio pavidalo. Ne visi jie yra tuščiaviduriai, todėl serumas bei mirusios medžiagos negali ištekėti. Tokiu atveju atsiranda patinimai, uždegimai, pūliniai, kurių pasekoje oda plyšta. Tai yra ne tik skausminga, bet ir kelia pavojų šuniuko gyvybei.

MADDY12DSC00190V0000117DSC00669

  DS yra dažniausiai randamas stuburo linijoje – ties kaklo viduriu, ant nugaros, uodegos. Retais atvejais randamas ant menčių, ridžo.

16_dermoid_sinus_no_rhodesian_ridgeback_part2_01

DS yra įgimtas reiškinys, t.y. susiformavęs jau šuniukui gimus. DS gali būti užčiuopiamas naujagimiams šuniukams. Šuniukai, turintys sinusą, turėtų būti užmigdomi arba operuojami dar prieš paliekant veisėjo namus. Sergantys šuniukai yra skirti tik namams ir jie neturėtų būti veisiami.

Norint užčiuopti DS, reikia pakelti odą ir suėmus dviem pirštais (smiliumi ir nykščiu) braukti išilgai suimtos stuburo odos, pradedant nuo pakaušio ir baigiant ties uodega. DS, esantis odoje, „slidinės“ jums tarp pirštų. Didelis darinys bus panašus į išbrinkusį makaroną, o mažesnis – į stygą.

DSC00192

DS gali būti pašalintas operacijos metu. Patariama, kad veterinaras jau būtų turėjęs patirties operuojant sinusus, kadangi kiekvienas atvejis yra skirtingas ir neįmanoma pasakyti, kuris vamzdelis gali būti lengvai pašalintas, o kuris yra įaugęs į stuburo nervus. DS gali būti apsivijęs arba įaugęs į stuburo nervus, kas labai sumažina (arba visiškai atmeta) tikimybę sėkmingai pašalinti darinį. Tokiais atvejais galima pilnai jo nepašalinti, tačiau kai kurie dariniai visgi atauga. Šuniukai, kuriems DS neįmanoma pašalinti, turėtų būti užmigdyti.

SHADOW14DSC00098DSC00201

Pagrindinė DS paveldėjimo priežastis vis dar nežinoma. Manoma, kad jo susidarymą lemia tam tikras poligeniškumas (keletas genų), o ne dominantiniai ar recesyviniai genai. Šunys, gimę su DS, negali būti naudojami veisimui, kadangi operacija pašalina tik akivaizdžiai matomą trūkumą, bet ne genetinę problemą.

 

Ar visi šunys turi Dermoidinį sinusą?

Ne, ne visi. Tai pakankamai retai pasitaikantis reiškinys. DS taip pat yra aptinkami ir kitose veislėse, tokiose kaip: bokseriai, auksaspalviai retriveriai, sibiro haskiai, ši cu, amerikiečių kokerspanieliai, čiau čiau, lasa apso…

 

Informacija iš:

http://rrcus.org/rhodesianridgebackhealth/resources/dermoidsinus.html
http://www.dermoids.com